Πείραμα Ερατοσθένης

ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ
Δύο ραβδιά, το μυαλό και την παρατηρητικότητά του χρησιμοποίησε ο Ερατοσθένης για να καταφέρει να μετρήσει την περίμετρο της γης και την ακτίνα της. Χιλιάδες χρόνια πριν κατάφερε να υπολογίσει το μέγεθος του πλανήτη μας και να κατασκευάσει ένα σύστημα συντεταγμένων – με παράλληλους και μεσημβρινούς – με τα μέσα που διέθετε. Ο Ερατοσθένης ο Κυρηναίος (περίπου 275-193 π.Χ) μπόρεσε να μετρήσει την ακτίνα της Γης με ακρίβεια. Οι αρχαίοι Έλληνες, αντίθετα με όσα πιστεύει ο μέσος πολίτης σήμερα, γνώριζαν από την εποχή του Αριστοτέλη ότι η Γη είναι σφαιρική και όχι επίπεδη.

Το πείραμα αυτό θεωρείται ένα από τα 10 πιο ενδιαφέροντα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής και πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου από διαφορετικές ομάδες μαθητών/τριών που είχαν την ευκαιρία να συνδυάσουν και να εφαρμόσουν γνώσεις Φυσικής, Μαθηματικών, Γεωγραφίας και Πληροφορικής.
Την επίβλεψη και καθοδήγηση των μαθητών/τριών σε όλα τα στάδια της διαδικασίας πραγματοποίησαν η Διευθύντρια Άννα Παπανικολάου‒ΠΕ01 και οι εκπαιδευτικοί Τοροσιάδου Άννα - ΠΕ86, Μουστακάκης Κλεάνθης‒ΠΕ06, Κόζα Μαρίνα – ΠΕ02, Ψαρράς Κωνσταντίνος – ΠΕ02 και Παυλίδου Αναστασία – ΠΕ11.

Επιπλέον, το σχολείο μας είχε την χαρά να πραγματοποιήσει το πείραμα του Ερατοσθένη σε συνεργασία με το 2ο ΓΕΛ Άργους στο πλαίσιο της ενίσχυσης της εξωστρέφειας των δύο σχολικών μονάδων και της διάχυσης καλών πρακτικών.
Πιο συγκεκριμένα, η ακτίνα της Γης υπολογίστηκε και με έναν διαφορετικό τρόπο, βασισμένο στις καλύτερες πειραματικές μετρήσεις των δύο σχολικών μονάδων σε συνδυασμό με την μεταξύ τους απόσταση.
Οι μετρήσεις της ακτίνας της Γης υπολογίστηκε από τα παιδιά σε 6.401,66 km, και αποτελεί πολύ καλή προσέγγιση της μέσης τιμής της ακτίνας (6.371 km).
Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά το 2ο ΓΕΛ Άργους, τον Διευθυντή Γεώργιο Γιαννακούλη - ΠΕ02 και τον εκπαιδευτικό Βασίλειο Χαραλαμπόπουλο - ΠΕ04.02 για την ευκαιρία που μας δώθηκε για συνεργασία των δύο σχολείων για την επιτυχή ολοκλήρωση του πειράματος και την άψογη και εποικοδομητική συνεργασία τους.

ERATOSTHENIS