Ενημέρωση Σεισμικού Κινδύνου

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΕΙΣΜΙΚΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ.

Την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου στο σχολείο Αγίου Ευστρατίου πραγματοποιήθηκε εισήγηση με θέμα «Διαχείριση Σεισμικού Κινδύνου».

Εισηγητής ήταν ο Κος Παναγιώτης Δεληνικόλας (BSc Physics, MSc Med Phys, PhDc Space Radiobiology) ΠΕ1 Διοικητικός Γ.Γ.Π.Π, ο οποίος αρχικά έκανε σχετική παρουσίαση στους μαθητές των σχολείων, που αφορούσε το φαινόμενο του σεισμού και του τσουνάμι . Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις ενέργειες που πρέπει να κάνουν πριν, κατά τη διάρκεια, αλλά και αμέσως μετά το τέλος του σεισμού. Έπειτα ο κ. Δεληνικόλας πραγματοποίησε την ίδια ενημέρωση στους εκπαιδευτικούς, δίνοντας βάση κυρίως στο πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθείται σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών από την μεριά των εκπαιδευτικών καθώς και στο σχέδιο έκτακτης ανάγκης για έκτακτα περιστατικά το οποίο θα πρέπει να υπάρχει στον εσωτερικό κανονισμό της σχολικής μονάδας.