ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ

Από τα 210 άτομα που απεγράφησαν τα 85 είναι ο οικονομικά ενεργός πληθυσμός (συμπεριλαμβάνονται οι δημόσιοι υπάλληλοι που υπηρετούν στο νησί, αλλά όχι οι αλλοδαποί εργάτες).
Από αυτά οι 17 είναι γυναίκες που ασκούν δικό τους επάγγελμα, ενώ αξιοσημείωτο είναι ότι άλλες 18 γυναίκες συμμετέχουν βοηθώντας τους άνδρες τους στην επαγγελματική τους δραστηριότητα.
Επιπλέον τα παιδιά βοηθούν και αυτά τους γονείς στην επαγγελματική τους δραστηριότητα, κυρίως το καλοκαίρι, αλλά και κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, όταν τους δίνεται η ευκαιρία, ή όταν είναι άκρως απαραίτητο για τη δουλειά.
Ως προς τα ασκούμενα επαγγέλματα, απεγράφησαν 17 αλιείς, 14 κτηνοτρόφοι,
4 ναυτικοί, 4 στον κλάδο εστίασης, 6 στον κλάδο οικοδομικών εργασιών,
4 στον κλάδο τροφίμων, 3 στον κλάδο διαμονής, 29 δημόσιοι υπάλληλοι ( οι 20 είναι εκπαιδευτικοί, γιατροί, λιμενικοί και αστυνόμοι που υπηρετούν στο νησί), όπως και μεμονωμένες περιπτώσεις.